Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Oznam o neuskutočnení plošného testovania v našej obci

Dátum: 17.02.2021
Autor: Obec Zbehy
Počet videní: 1649
Oznam o neuskutočnení plošného testovania v našej obci

Zrušenie testovania v našej obci nasledujúci víkend 

Vážení občania, 

obecný úrad oznamuje, že tento víkend sa v našej obci neuskutoční plošné testovanie antigénovými testami. Pre občanov, ktorí sa potrebujú preukázať testom v zamestnaní a pod. dávame to pozornosti zoznam mobilných odberových miest v Nitre ( treba si v zozname vyhľadať okres Nitra ). V niektorých MOM je možné využiť objednávkový systém, kde si po zadaní osobných údajov vyberiete konkrétny termín vykonia testu a spätne Vám príde sms správa o pridelenom čase testovania s číslom tzv. COVID-19-PASS s ktorým sa preukážete na mobilnom odberovom mieste, kde funguje objednávkový systém. Za pochopenie ďakujeme. 

Obec Zbehy tak koná v zmysle Komuniké Rady NR-ZMOS.

Zoznam mobilných miest 

https://www.nitra.sk/zobraz/obsah/33195

Testovanie pre obce v okrese Nitra

Mestá a obce v okrese Nitra dostali 5. januára pokyn zabezpečiť tri kolá celoplošného testovania na Covid-19. Starostovia v priebehu dvoch dní museli zabezpečiť odberové tímy, materiál, ochranné pomôcky a samozrejme odberné miestnosti.

Po skončení tretieho januárového kola sme spoločne, ako starostovia a primátori, vyzvali Vládu SR, predstaviteľov parlamentu i Okresný úrad Nitra, aby prípadné ďalšie celoplošné testovanie zabezpečili v spolupráci s Nitrianskym samosprávnym krajom, ktorý poskytuje zo zákona zdravotnú starostlivosť prostredníctvom zdravotníckych zariadení. K našej výzve sa postupne pridali mnohé ďalšie regióny naprieč Slovenskom.

Pre ilustráciu je potrebné povedať, že jeden deň testovania znamená päťdňovú prípravu pre všetkých pracovníkov obce a odberové tímy bez ohľadu na sviatok, víkend, dennú či nočnú hodinu. Zároveň je ochromené poskytovanie ostatných – pre život potrebných – služieb občanom, nehovoriac o finančnej záťaži na naše spoločné obecné peniaze. Našou povinnosťou je zabezpečiť vyše 4.200 zverených úloh v životných situáciách od narodenia až po odchod z tohto sveta. Vyzvali sme Vládu SR, aby si uvedomila, že naše obecné úrady nie sú nemocnicami a starostovia nie sú lekári, či zdravotné sestry. Tu v obciach nie je čas na hádky a priestor na zvolávanie tlačových konferencií či ukazovanie grafov. My zatiaľ ušijeme rúška, roznosíme nákupy dôchodcom a zoženieme dezinfekciu – realita ostatných 11 mesiacov.

Prikláňame sa k názoru odborníkov, že nárazové víkendové testovania s veľkým množstvom ľudí na jednom mieste sú skôr rizikom, ako prostriedkom na boj s pandémiou. Preto žiadame, aby bol v rámci nášho okresu bolo zriadených dostatok stálych odberných miest („MOM“), ktoré budú dostupné 7 dní v týždni a budú postupne rozmiestnené tak, aby boli v dosahu každému občanovi nášho okresu s tým, že sa z nich postupne stanú i vakcinačné centrá.

Mestá a obce poskytujú potrebnú súčinnosť v súvislosti s ich umiestňovaním na území okresu Nitra. Zoznam MOM spolu s možnosťou registrácie je možné nájsť na www.korona.gov.sk, prípadne www.korona.zzz.sk.

Sme tu pre Vás!

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.