Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Regionálna tlačová správa o stave sčítania domov a bytov

Dátum: 19.10.2020
Autor: Obec Zbehy
Počet videní: 478
Regionálna tlačová správa o stave sčítania domov a bytov

Aktuálne  informácie o sčítaní domov a bytov 2021

Tlačová správa

Slovensko úspešne pokračuje v sčítaní domov a bytov a aktuálne obce začínajú pracovať na príprave sčítania obyvateľov

Sčítanie domov a bytov sa v mnohých obciach a mestách SR zintenzívnilo. Niektoré mestá a obce dopĺňali premenné, ale byty a domy ponechali v stave rozpracovanosti, iné kompletizovali zber údajov a sústredili sa na nárast počtu úplných a neúplných bytov, ďalšie zaznamenávali nové prírastky od posledného sčítania.

 

Spolu je na Slovensku editovaných  viac ako 60 % bytov z celkového počtu bytov zaradených aktuálne do  systému. Reálne je však posun v sčítaní výraznejší, pretože je vysoký podiel  rozpracovaných bytov,  ktoré si obce nechávajú otvorené k rozhodujúcemu  okamihu sčítania, t. j. k  1. 1. 2021. V elektronickom systéme aktívne pracuje 99,6 % obcí. Niekoľko obcí s malým počtom bytov ešte len začína pracovať. Vo všetkých krajoch počet a podiel editovaných bytov vzrástol.

Vďaka zodpovednému prístupu samospráv je sčítanie domov a bytov na Slovensku už teraz v pokročilej etape  a plynulo prechádza do fázy prípravy sčítania obyvateľov 2021. 

 

Výsledky sčítania v Nitrianskom kraji

V  do systému sčítania  domov a bytov vstúpilo zatiaľ 352 obcí z celkového počtu 354 obcí v kraji. Krajské mesto Nitra sčítalo na 100 %. Podobne kvalitný výsledok sčítania bytov dlhodobo dosahuje aj kraj. V Nitrianskom kraji sčítaných 69 % bytov. Na sčítaní intenzívne pracuje všetkých 16 miest v kraji. Okrem 100 % Nitry sčítali na 100 % aj v Želiezovciach, na 80 % v Nových Zámkoch, na 86 % v Štúrove, na 90 % v Zlatých Moravciach.

V kraji pribudlo za mesiac september 11 obcí, ktoré sčítali na 100 %. Skokanom mesiaca september je obec Dolný Pial, ktorá v septembri sčítala doslova z 0 % na  100 % pri celkovom počte 538 bytov. 

 

Primátor mesta Nitra Marek Hattas: „Mimoriadne ma potešilo, že Nitra sa stala prvým krajským mestom, ktoré úspešne ukončilo sčítavanie všetkých domov a bytov. Svedčí to o kvalite a profesionalite celého tímu, ktorý sa na sčítavaní podieľal. Aj touto cestou by som sa im chcel za ich prácu veľmi pekne poďakovať. 

Rád by som tiež vyzval všetkých obyvateľov, aby rešpektovali sčítavanie, ktoré je mimoriadne dôležité pre všetky mestá a obce. Vďaka zozbieraným údajom samospráva vidí, ako sa mení kvalita bývania a života v Nitre. Na základe dát dokážeme vyhodnotiť, v ktorých lokalitách je potrebné dobudovať infraštruktúru, napríklad kde je potrebné vytvoriť nové škôlky či zariadenia pre seniorov. Zjednodušene povedané, zozbierané údaje nám pomáhajú pri skvalitnení života v našom meste.“

Ing. Renáta Dušová, riaditeľka Pracovisko ŠÚ SR v Nitre

„Obce Nitrianskeho kraja naštartovali proces sčítania domov a bytov hneď od prvého dňa veľmi zodpovedne a aktívne. Naši regionálni experti sčítania na dennej báze komunikujú s poverenými osobami z obcí v otázkach metodickej pomoci a pri práci v elektronickom systéme pre sčítanie domov a bytov. Intenzívna spolupráca so samosprávami je dobrá cesta k postupnému ukončovaniu sčítania všetkých domov a bytov v kraji.“

Hlavným cieľom sčítania domov a bytov je získať vyčerpávajúce, objektívne  a jedinečné dáta, ktoré nemožno získať z iných zdrojov. Výsledkom budú údaje napríklad o vekovej štruktúre domov a bytov, rozlohe obytnej plochy, formách vlastníctva, počte obytných miestností v bytových jednotkách, spôsobe vykurovania, napojenia na verejné siete či o vybavenosti kúpeľnou a záchodom. Novinkou oproti minulosti budú podrobnejšie informácie o obnove domov a bytov z pohľadu obvodového plášťa, strechy, okien či informácií o nadstavbách.

Na sčítanie domov a bytov už tento mesiac nadviaže druhá fáza SODB 2021 vo svojej príprave – sčítanie obyvateľov.

Ing. Renáta Dušová, riaditeľka Pracovisko ŠÚ SR v Nitre

„Zahájili sme prípravu na sčítanie obyvateľov. Hoci sa táto etapa sčítania dotkne obyvateľov až budúci rok, prípravu na túto fázu sme už zahájili. Každá obec prostredníctvom kontaktnej osoby bude zabezpečovať konkrétne úlohy v procese sčítania obyvateľov. Školenia obcí sme realizovali už koncom septembra za osobnej účasti zástupcov obcí, vzhľadom na epidemiologickú situáciu budú následné školenia prebiehať dištančnou formou.“

Jasmína Stauder, hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021 uvádza:

„V mesiaci október sme začali realizovať prípravu sčítania obyvateľov v spolupráci so samosprávami. Úvodnou aktivitou bolo školenie obcí k sčítaniu obyvateľov.  Vzhľadom na pandemickú situáciu sme opäť využili dištančnú formu školenia, ktorá zahŕňa videoprezentácie. V tomto mesiaci sa zároveň začína aj informačná kampaň pre obyvateľov k samotnému sčítaniu, ktoré sa uskutoční od 15. 2. do 31. 3. 2021.“

 

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.