Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Náhodný výber z galérie

Mobilná aplikácia

mobilná aplikáciaGoogle play

App Store

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 4
DNES: 290
TÝŽDEŇ: 290
CELKOM: 289681

Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Obsah

Určenie otcovstva pred alebo po narodení dieťaťa

Typ: ostatné
Určenie otcovstva pred alebo po narodení dieťaťa 1Ako postupovať pri určení otcovstva ?
Poradíme.

Otcovstvo k mal. dieťaťu je možné určiť nasledovnými spôsobmi:

1. Ak sa narodí dieťa v čase od uzavretia manželstva do uplynutia trojstého dňa po zániku manželstva, považuje sa za otca manžel matky (§85 Zákona o rodine). Uvedená právna domienka platí priamo zo zákona a teda nie je potrebný žiaden ďalší právny úkon smerujúci k určeniu otcovstva. V takomto prípade matrika ( v mieste narodenia dieťaťa) bez ďalších náležitostí zapíše ako otca dieťaťa manžela matky mal. dieťaťa aj v prípade, že je vo väzbe.

2. Ak rodičia mal. dieťaťa nežijú v manželskom zväzku, je možné otcovstvo k mal. dieťaťu určiť tzv. SÚHLASNÝM VYHLÁSENÍM OBOCH RODIČOV (§90 zákona o rodine ). Takéto vyhlásenie je možné vykonať pred matrikárom. Takýto spôsob určenia otcovstva prichádza do úvahy samozrejme vtedy,keď obaja rodičia s takýmto postupom súhlasia. V prípade, že jeden z rodičov sa nachádza vo väzbe, bude nevyhnutné dohodnúť ďalší postup priamo s vedením Ústavu na výkon väzby a matrikou.

 

Potrebné doklady: Platný občiansky preukaz matky a otca, Právoplatný rozsudok o rozvode matky ( ak je rozvedená).

Doba vybavenia: na počkanie,  bez poplatku

Kontakt:  Matričný úrad Gabriela Billová, tel. 037/ 779 38 12

 

3. Ak nedošlo k určeniu otcovstva žiadnym z vyššie uvedených spôsobov, môže dieťa, matka alebo muž, ktorý tvrdí, že je otcom navrhnúť, aby otcovstvo určil súd. Za otca sa bude považovať muž, ktorý s matkou dieťaťa súložil v čase od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako 180 a viac ako 300 dní, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti (§94 Zákona o rodine). Tento spôsob určenia otcovstva sa využíva napríklad vtedy, keď k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením nemôže dôjsť z dôvodu, že domnelý otec dieťaťa odmieta otcovstvo k dieťaťu. V takomto prípade podáva návrh na súd matka dieťaťa a návrh smeruje proti domnelému otcovi. Súd v konaní ustanoví znalca, ktorí určí predpoklad otcovstva k mal. dieťaťu. Na takomto základe súd určí otcovstvo rozsudkom a na základe takéhoto rozhodnutia následne matrika vykoná zápis v matrike. Pokiaľ je domnelý otec vo väzbe, zabezpečuje jeho účasť na ústnom pojednávaní pred súdom ako aj korenšpondenciu s ním samotný súd.

 


Vytvorené: 2. 8. 2015
Posledná aktualizácia: 7. 9. 2016 12:36
Autor: Správce Webu